Aktualności Superliga

Medaliści Mistrzostw Świata Juniorów piszą historię

Od 2004 roku rozgrywane są Mistrzostwa Świata Juniorów, a wielu znakomitych zawodników z sukcesami w tych zawodach trafiło do klubów LOTTO Superligi. W większości edycji MŚJ stawali na podium pingpongiści, którzy później grali w polskich drużyn. W tym gronie są brązowi medaliści turnieju drużynowego sprzed 7 lat – Jakub Dyjas, Patryk Zatówka, Adrian Więcek i Michał Bańkosz.

W 2019 roku w Tajlandii brązowy medal w deblu zdobył Pang Yew En Koen, a jego partnerem był Chua Josh Shao Han. Trzy lata wcześniej w RPA brązowy krążek w singlu wywalczył Ng Pak Nam z Hongkongu. Z kolei w 2015 roku we Francji po srebro drużynowo sięgnęli Koreańczycy w składzie z Park Jengwoo, a na najniższym stopniu podium stanęli Ng Pak Nam i Ho Kwan Kit w składzie Hongkongu. Ci dwaj zawodnicy uzyskali też brąz w grze podwójnej, natomiast Ho Kwan Kit zdobył jeszcze trzeci medal, brąz w mikście z Minnie Soo Wai Yam.

Do historii przejdzie turniej z 2013 roku w Maroku, gdzie brąz wywalczyli Jakub Dyjas, Patryk Zatówka, Adrian Więcek i Michał Bańkosz. W ćwierćfinale pokonali Koreę Płd 3:1, a punkty zdobyli Kuba Dyjas 2 i Patryk Zatówka. Od stanu 0:1 Polacy, trenowani przez Piotra Szafranka, nie stracili ani jednego seta, po 3:0 Kuba Dyjas wygrał z Kang Minho, Patryk Zatówka z Lim Jonghoon i Jakub Dyjas z Jang Woojin.

Wtedy w deblu srebro zdobył Park Chan-Hyeok, a razem z nim duet tworzył Jang Woojin. To nie koniec sukcesów tenisistów stołowych, których później oglądaliśmy w polskich halach, bowiem 3 miejsce w grze mieszanej zajął Włoch Leonardo Mutti, z Chorwatką Leą Rakovac.

Turniej w 2012 roku odbył się w Indiach, a ze srebrem do Japonii wróciła drużyna w składzie m.in. z Masaki Yoshidą i Asuka Machi. Rok wcześniej w Bahrajnie brąz singlu zdobył Maharau Yoshimura, a jego dorobek powiększyły brąz w deblu z Koki Niwa i srebro drużyna. W tej samej edycji MŚJ 2011 po brąz sięgnęła koreańska drużyna z Park Chan-Hyeok.

W 2010 roku na Słowacji Mistrzami Świata Juniorów zostali w deblu Asuka Machi i Koki Niwa. Srebrnymi medalistami zostali Japończycy w rywalizacji zespołowej Asuka Machi, Masaki Yoshida, Yuki Hirano. W mikście brąz zdobyli reprezentant Indii Soumyajit Ghogh w parze z Ng Wing Nam, z Hongkongu.

Wiele medali MŚJ zdobył Jung (Jeoung) Young-sik z Korei Płd. W 2009 roku Kolumbia był to brąz w grze podwójnej z Kim Min-seok, brąz w mikście z Kim Min-hee i brąz z drużyną. W 2008 roku w Hiszpanii wywalczył też brąz w deblu z Kim Min-seok. Wtedy Wicemistrzem w singlu został Anglik Paul Drinkhall. W Madrycie złoto drużynowo wywalczyli Chińczycy z Cheng Jingqi, a on miał też brąz w mikście z Wang Daqin. Ze srebrem turniej zakończyła koreańska reprezentacja z Young-sikiem. Brąz w singlu zdobył Paul Drinkhall.

W 2007 roku w Palo Alto Rosjanin Michaił Pajkow wywalczył brąz indywidualnie oraz w deblu z Artemem Utochkinem. Srebro drużynowo dla Korei (Jeoung Young-sik), a brąz dla Francji z Abdel-Kader Salifou. Wtedy w USA wielki sukces odniosły Polki. Podopieczne Leszka Kucharskiego zdobyły historyczny brąz, w składzie Natalia Partyka, Katarzyna Grzybowska, Natalia Bąk, Anna Żak.

W 2006 roku w Kairze brąz w singlu osiągnął Japończyk Oya Hidetoshi oraz w deblu z Kenji Matsudairą. W srebrnym zespole Japonii byli m.in. Oya Hidetoshi, Taku Takakiwa, Kenta Matsudaira, a w brązowej Rosji Michaił Pajkow.

W 2005 roku w Austrii na trzecim stopniu podium w grze pojedynczej stanął Tajwańczyk Huang Sheng-Sheng. W deblu został on Mistrzem Świata z Chiang Hung-chieh. Złoto w drużynie zdobyli z kolei Oya Hidetoshi i Taku Takakiwa. Brąz w mikście zapisał na swoim koncie Abdel-Kader Salifou z Rumunką Elizabetą Samarą. Z kolei w I MŚJ w Japonii w 2004 roku brąz zdobył Chorwat Andrej Gacina z Tomislavem Zubcziciem oraz japońska kadra narodowa z Taku Takakiwą.

Partnerzy

 

Sponsorzy i Partnerzy Superligi Tenisa Stołowego